A Morse-kód (morzekód, magyarul sokszor "Morze kód") egy karakterkódolási rendszer, amelyet Samuel Morse és Alfred Vail fejlesztett ki 1836-ban. Eredetileg az angol ábécé karaktereit és néhány alapszimbólumot tartalmazott, és a távírászatban használták.
Nem angol karakterek morzekódjai
A XIX. század végére a "Morze"-kód nemzetközivé vált, és felmerült a nem angol karakterek, például az ékezetes betűk és a speciális karakterek integrálásának szükségessége. A nemzetközi változatban, amelyet International Morse Code-nak is neveznek, kibővítették a karakterkészletet, hogy magában foglalja az európai nyelvekben használt speciális karaktereket is. A karakterek hozzáadása komplexebbé tette ugyan a rendszert, viszont lehetővé tette a globális kommunikációt.
Memoriterek a morzekód tanulásában
A Morze-kód tanulása és gyakorlása sokak számára kihívást jelentett. A tanulás megkönnyítésére emiatt számos eszközt fejlesztettek ki, úgynevezett "memoriterek" formájában. Ezek az eszközök a vizuális és auditív tanulási technikák kombinációját alkalmazzák, hogy egyszerűbbé tegyék az egyes kódok megjegyzését.
A morzekód memoriterei gyakran tartalmaznak kártyákat, diagramokat és hangfájlokat, amelyek a kódok ismétlésével segítik a memorizálást. Néhány modern memoriter alkalmazás is létezik, amelyek játékos tanulási folyamatokat kínálnak, így teszik izgalmasabbá és hatékonyabbá a Morse-kód elsajátítását.